K, 8.02.2023

Valmis esimene põhjalik Tiigrihüppe ajaloo ülevaade

PM Haridusportaal
Valmis esimene põhjalik Tiigrihüppe ajaloo ülevaade
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Toonane peaminister Mart Laar avamas tiigrituuri arvutiõpetuskampaania Tallinna päeva
Toonane peaminister Mart Laar avamas tiigrituuri arvutiõpetuskampaania Tallinna päeva Foto: Rahvusarhiiv

Tiigrihüppe 25. aastapäevaks valmis esimene Tiigrihüppe ajaloo ülevaade, kui Eesti e-riigile aluse pannud haridusalgatuse sünniloo pani haridus- ja teadusministeeriumi tellimusel kirja tehnoloogiaajakirjanik Henrik Roonemaa.

Tiigrihüppe ajaloo kirjapanemise eesmärk oli talletada tulevastele põlvedele 1996. aastal esimest korda välja hõigatud rahvusliku sihtprogrammi üksikasjad. 25 aastat tagasi, 21. veebruaril 1997 loodud Tiigrihüppe SA eestvedamisel varustati Eesti koolid mõne aasta jooksul arvutite ja internetiga ning koolitati tuhandeid õpetajaid. Ajaloolise algatuse sünnilugu koos sellele eelnenu ja järgnenuga saab lugeda «Hariduse tehnoloogiakompassi» veebilehel.

«Kui keegi küsiks minu käest, mis on olnud Eesti riigi kõige olulisem tehnoloogiaga seotud otsus, oleks selles nimekirjas esimene ilmselt Tiigrihüpe,» ütleb tehnoloogiaajakirjanik Henrik Roonemaa. «Tiigrihüppe programm on olnud tohutu suure mõjuga mitte ainult Eesti koolile, vaid kogu Eesti ühiskonnale,» tõdes Roonemaa.

Ajalooülevaate tegemisel intervjueeris Henrik Roonemaa kümneid selle loo võtmetegelasi. Sõna said nii need, kes nägid poole sajandi eest Nõo keskkoolis Nõukogude Liidu esimest kooliarvutit kui ka need, kes olid Tiigrihüppe SA sünni juures või hoolitsesid tuhandetele õpetajatele arvutitarkuse jagamise eest.

Tiigrihüppe lugu illustreerivad veebis fotod ja videod inimeste erakogudest, haridus- ja noorteameti fotoarhiivist, rahvusarhiivist ning ERRi arhiivist.

Kindlasti on paljudel ka isiklikke mälestusi neist aegadest. Nii ootabki haridus- ja teadusministeerium Eesti inimesi oma Tiigrihüppe mälestusi sotsiaalmeedias jagama: selleks palutakse postitada oma mälestuskillud, fotod või muu selline Facebooki, Instagrami, Twitterisse või LinkedIni ja lisada sinna teemaviide #tiigrihüpe25.

Ajaloojutustuse Tiigrihüppest ehk maailma esimese e-riigi loo leiab hariduse tehnoloogiakompassi lehelt kompass.harno.ee/tiigrihupe/.

Esmaspäeval täitub 25 aastat Tiigrihüppe sihtasutuse loomisest 21. veebruaril 1997. Aasta varem, samuti 21. veebruaril kuulutas president Lennart Meri teleesinemises välja Tiigrihüppe programmi – auahne algatuse, mis seadis eesmärgiks kõigi koolide varustamise arvutite ja internetiga ja mis pani aluse Eesti e-riigile.

«Tiigrihüpe» on 1996. aastal alguse saanud rahvuslik üldhariduskoolidele suunatud sihtprogramm, mille eesmärk oli arendada Eesti kooliharidust kaasaegsete info- ja sidetehnoloogiatega. Koolide arvutitega varustamine ja andmesidevõrku ühendamine toimus koostöös koolide, ülikoolide, kohalike omavalitsuste, eraettevõtluse, riigiasutuste ja kolmanda sektori vahel. Tiigrihüppe programmi vedas Tiigrihüppe SA. 2013. aastast alates kuulus Tiigrihüppe SA Hariduse Infotehnoloogia SA (HITSA) koosseisu. 1. augustist 2020. aastast võttis HITSA teenused ning tegevused üle haridus- ja noorteamet (Harno).

Märksõnad
Tagasi üles