Mondo noortekonkursi tööd peegeldasid noorte muret tuleviku pärast

PM Haridusportaal
Copy
Mondo Maailmakooli lõpuüritus
Mondo Maailmakooli lõpuüritus Foto: MTÜ Mondo

Arenguabiga tegeleva vabaühenduse Mondo Maailmakool korraldas kliimamuutuste ja rändeteemalise noortekonkursi, millele laekunud tööd peegeldavad noorte muret tuleviku pärast.

Konkursi eesmärk oli innustada Eesti noori väljendama oma mõtteid ja tundeid globaalsetel teemadel. Konkurss osutus populaarseks, kokku esitati 52 tööd 106 noorelt üle Eesti. Nii noortekonkursi kui maailmapäevade konkursi võitjad kuulutati välja teisipäeval pidulikul üritusel Tallinnas Erinevate Tubade Klubis.

Noortekonkursil oli kolm võidutööd. Praktilise töö kategoorias tunnistati võitjaks Anna Celine Kraus Gustav Adolfi gümnaasiumist ja Roosmari Pihlak Mustamäe gümnaasiumist #WiseAndShine nimelise podcast'iga. Loovtöö kategoorias tulid võitjateks Karis Kivi ja Pilleliis Leemet Saaremaa gümnaasiumist videoga «Mida me teeme?» ning Grete Kaio ja Anete Nool Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumist samuti videoga. Viimased pälvisid ka Matsalu Loodusfilmide Festivali eriauhinna, milleks on video linastus festivalil.

Žürii äramärkimist leidis viis tööd: Viimsi kooli õpilase Diana Kelleri digimaal, Hugo Treffneri gümnaasiumi noorte Sofia Simone Lammase ja Robert Petrovi video «Tsükkel», Saaremaa gümnaasiumi õppurite Paula Nõmme ja Elise-Maria Trei video «Climate Change Isn't real», Tallinna 32. keskkooli noormehe Robin Leki näitus ja video «1,5 °C soojem... või?» ning Pärnu ühisgümnaasiumi õpilase Kennert Viirmaa projekt ja veebinäitus «Jäätmete vähendamine linnaruumis».

Fridays for Future Eesti organisatsiooni eriauhinna pälvisid Julia Land, Maria Mishatova ja Marem Uzhakhova Tallinna kesklinna vene gümnaasiumist venekeelse informatiivse video ja veebilehe eest.

Žüriisse kuulusid maailmahariduse ekspert Mari Jõgiste Mondost, režissöör Anu Aun, Susanna Veevo organisatsioonist PACE, kliimaaktivist Sandra Kartau Fridays For Future Eesti organisatsioonist ning dokumentalist Heli Tetlov Matsalu Loodusfilmide Festivali korraldusmeeskonnast.

Mondo maailmaharidussuuna juhi Diana Tamme sõnul olid võidutööd tugeva emotsionaalse laenguga. «Noorte mure globaalsete teemade, eriti kliimamuutuste ning keskkonnaprobleemide pärast, on nendes töödes selgesti tajutav. Oli endasse vaatavaid töid, mis arutlesid igaühe vastutuse üle keskkonnakriisis, aga ka selliseid, mis võtsid eesmärgiks jagada infot, motiveerida, kutsuda tegudele. On selge, et noored võtavad kliimakriisi väga tõsiselt, ootame sama teravat tegutsemist ka otsustajatelt!» ütles ta.

Žanritest osutus kõige populaarsemaks video, aga töid esitati ka koomiksi, maali, kollaaži, puutöö, esitluse, väitluse, animatsiooni, mõminaräpi, lühifilmi ja laulu vormis. Paremikuga konkursil osalenud töödest saab tutvuda virtuaalnäitusel.

Noortekonkursi kolme võidutöö autoritele on auhinnaks osalemine 2022. aastal Austrias toimuvas noorte kliimalaagris või rahvusvahelisel dokumentaalfilmifestivalil One World Prahas.

Teisipäeval kuulutati välja ka Mondo maailmapäevade konkursi parimad. Maailmapäevad on sündmused, kus mõne üleilmse teemaga tegeleb kogu kool, lasteaed, huvikool või noortekeskus. Tänavuse konkursi teemad olid kliimamuutused ja ränne.

Peaauhinna võitis Värska gümnaasiumi projekt «Avasta Aafrikat». Nädala jooksul toimus koolis mitmekülgne programm, mille raames õpiti tundma Aafrika kirjandust, kunsti, kliima- ja rändeprobleeme, araabia keelt, ajalugu ja palju muud.

Maailmapäevade eriauhinnad pälvisid Tallinna inglise kolledž, Kohtla-Järve Maleva põhikool ja Tamsalu gümnaasium.

Konkursid viidi ellu MTÜ Mondo eestvedamisel ning Euroopa Komisjoni, haridus- ja teadusministeeriumi, kultuuriministeeriumi, SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Eesti Välisministeeriumi kaasrahastusega arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest.

Tagasi üles