EKSPERT EETRIS Daniele Monticelli «Juri Lotmani pärand»

Mariliis Maripuu
, Postimees TV toimetaja
Copy

Aastal 2022 tähistame maailmakuulsa semiootiku, kirjandus- ja kultuuriteadlase Juri Lotmani (1922–1993) sajandat sünniaastapäeva. Saates vestleb Lotmani teemadel Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi semiootika ja tõlkeuuringute professor Daniele Monticelli.

Lotman oli Tartu Ülikooli vene kirjanduse professor ning üks Tartu-Moskva semiootikakoolkonna rajajatest. Koos oma kolleegidega pani ta aluse uuele teadusdistsipliinile – kultuurisemiootikale.

Tema ideed semiosfäärist, kultuuri tõlkelisusest, semiootilistest mudelitest ning kultuuri dünaamilisusest on mõjutanud humanitaarteaduste arengut ning on lisaks semiootikale tänapäeval kasutusel ka näiteks kunsti- ja meediauuringutes, haridus- ja ühiskonnateadustes, digi- ja keskkonnahumanitaarias.

Selles saates vaatame otsa Jüri Lotmani Eestile (ja mitte ainult) tähendust loonud loomingule, arhiivileidudele ja kõigile põnevatele juubeliaasta tegevustele, millest saavad osa kõik, kes on huvitatud tema rikkalikust pärandist.

Saatejuht on BFM-i lektor Mart Soonik.

Saatesari «Ekspert eetris» vahendab põnevaid, silmaringi avardavad ja harivaid teemasid, olgu tegu tervise, poliitika, hariduse, kunsti või juriidikaga. Saates arutatakse koos oma valdkonna ekspertidega just praegu aktuaalseid küsimusi, mis puudutavad kõiki. Teadlaste roll on ühiskonnas tähtsam kui kunagi varem. Iga päev paiskab õhku rohkem küsimusi kui vastuseid. Selguseks, uuteks lahendusteks ja tarkadeks otsusteks, olgu riigi või inimese tasandil, on vaja tõenduspõhisust.

Saatejuhid on Tallinna Ülikooli arendusprorektor Katrin Saks, BFMi lektor Mart Soonik ja Tallinna Ülikooli kommunikatsioonijuht Rein Olesk.

«Ekspert eetris» sai alguse 2020. aasta kevadel ning pälvis oma teemapüstitustega 2020. aasta teaduse populariseerija tunnustuse.

Varasemaid saateid saab järele vaadata Tallinna Ülikooli veebilehel ja tv.postimees.ee.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles