EKSPERT EETRIS Merit Rickberg «Kuidas tunda ära manipulatsiooni?»

Claire Peinar
, Postimees TV toimetaja
Copy

2022. aasta esimeses Tallinna Ülikooli saatesarja «Ekspert eetris» saates räägime manipulatsioonist ja kuidas seda ära tunda. Teemat avab Juri Lotmani semiootikavaramu juhataja, Tartu Ülikooli doktorant ja veebipõhise õppematerjali «Õpi ära tundma manipulatsiooni» üks loojatest Merit Rickberg.

Veebipõhine õppematerjal «Õpi ära tundma manipulatsiooni» õpetab märkama erinevaid vaenuliku infomõjutustegevuse viise ning annab juhiseid, kuidas nendega kokku puutudes toimida.

Infomõjutustegevuse võtted on muutumas üha keerulisemaks ning seega ka raskemini äratuntavaks. Õpikeskkonna eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust infojulgeolekust ning arendada nende teadmisi sellest, kuidas kaasaegses inforuumis ohutult liigelda. Õpikeskkond on loodud silmas pidades kaitseväe koolitusvajadust ning on mõeldud kasutamiseks nii tegevväelastele kui ajateenijatele suunatud õppetöös. Samas sobib see ka laiemalt meediahariduse õppematerjaliks.

Õppematerjali loojateks on Tartu Ülikooli semiootika osakonna teadurid Andreas Ventsel, Mari-Liis Madisson ja doktorant Merit Rickberg ning Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi kaasprofessor Sten Hansson.

Saade algab 26. jaanuaril kell 16 ja on hiljem järelvaadatav. Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.

Saatesari «Ekspert eetris» vahendab põnevaid, silmaringi avardavad ja harivaid teemasid, olgu tegu tervise, poliitika, hariduse, kunsti või juriidika vallas. Saates arutatakse koos oma valdkonna ekspertidega just praegu aktuaalseid küsimusi, mis puudutavad kõiki. Teadlaste roll on ühiskonnas tähtsam kui kunagi varem. Iga päev paiskab õhku rohkem küsimusi kui vastuseid. Selguseks, uuteks lahendusteks ja tarkadeks otsusteks, olgu riigi või inimese tasandil, on vaja tõenduspõhisust.

Saatejuhid on Tallinna Ülikooli prorektor Katrin Saks, BFMi lektor Mart Soonik ja Tallinna Ülikooli kommunikatsioonijuht Rein Olesk.

«Ekspert eetris» sai alguse 2020. aasta kevadel ning pälvis oma teemapüstitustega 2020. aasta teaduse populariseerija tunnustuse.

Varasemaid saateid saab järele vaadata Tallinna Ülikooli veebilehel ja tv.postimees.ee.

Tagasi üles