K, 1.02.2023

Keskkonnahuvilised noored korraldavad reedel 150. kliimastreigi

PM Haridusportaal
Keskkonnahuvilised noored korraldavad reedel 150. kliimastreigi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Mullune kliimastreik Tartus
Mullune kliimastreik Tartus Foto: Elu24

Keskkonnahuviliste koolinoorte eestvõttel toimub reedel 150. kliimastreik Eestis koos sinna juurde kuuluvate aruteludega. 

Ühenduse Tuleviku Nimel noored kutsuvad ühiskonnaliikmeid üles arutlema kliimamuutuste ja keskkonnaküsimuste üle. Üritused toimuvad Tallinna Tammsaare Pargis kell 14–18 ja Tartus Raekoja Platsil kell 11–19.

Tallinna üritusel tuleb esimesel tunnil kell 14–15 arutamisel appi ka tuntud poliitik ja klimatoloog Andres Tarand.

Aktivistid tähistavad 150. streiki just aruteludega. «Tänased väljakutsed on paratamatult komplekssed. Kerge on lootust kaotada, kui teineteist ei mõisteta. Tihti räägib üks elevandi sabast ja teine londist, kolmas aga küsib, miks meil elevanti üldse tarvis. Arutelud ja neist võrsuvad teineteisemõistmised on väljakutsete seljatamiseks ääretult olulised,» selgitas ürituse tagamaid liikumise eestvedaja Jaanika Kartau.

Aktivistid kutsuvad üritusele uudistama, mis on üldse kliimamuutused, kuidas nemad lahendusi näevad ja mis on iga inimese roll sellise hiiglasliku probleemi lahendamisel. Noored on rahva jaoks olemas enda teadmiste ja innuga.

Lisaks aruteludele üllatavad aktivistid möödujaid tänavaraamatukogudega. Uut ja huvitavat keskkonnaalast kirjandust saab kaasa laenutada, jättes aktivistidele enda kontaktandmed. Raamatute valik moodustub aktivistide isiklikest raamatutest.

Noorte sõnul võiks iga inimene sihtida keskkonnakriisi lahendustele isiklikus kontekstis. «Pärast kolme aastat kliimastreike näeme, et poliitkoridorides jätkub väljakutsete sisulise ja strateegilise arutelu asemel tihti kemplemine ja lühinägelikkus. Seda ilmestab hästi vastus praegusele energiakriisile. Ainult poliitikute tegudele ei saa enam loota. Lootust paremale tulevikule tuleb ise luua: näiteks paigaldada ühistuga katusele päikesepaneelid, süüa taimset toitu ja ehitada enda kodukohas tugevat kogukonda,» võtab liikumise eestvedaja Kertu Birgit Anton kokku noorte hoiaku praegusesse keskkonnapoliitikasse.

Märksõnad
Tagasi üles