Saada vihje

Ülikoolid said õpetajakoolitusse vastuvõtuks lisaraha (1)

Copy
Haridus- ja teadusminister Liina Kersna.
Haridus- ja teadusminister Liina Kersna. Foto: Remo Tõnismäe

Haridus- ja teadusministeerium sõlmis Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooliga kokkuleppe lisaraha eraldamiseks, et suurendada järgmisel õppeaastal vastuvõttu õpetajakoolituse õppekavadele.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna sõnul luuakse lisaraha toel ülikoolide juurde 141 täiendavat õppekohta. «Mõlemad õpetajakoolitust pakkuvad ülikoolid võtavad järgmisel õppeaastal lisaraha toel täiendavalt vastu üliõpilasi nii bakalaureuse- kui ka magistriõppesse ning loovad juba töötavatele õpetajatele võimalusi paindlikuks kvalifikatsiooni või lisaeriala omandamiseks,» lisas Kersna.

Ministri hinnangul on õpetajate järelkasvuga eriti kriitiline seis loodus- ja reaalainetes. «Teame juba 2018. aasta OSKA uuringu tulemustest, et Eesti koolides on iga neljas füüsikaõpetaja ning iga viies keemia-, geograafia-, bioloogia-, ja matemaatikaõpetaja üle 60-aastane,» selgitas minister. 

Ministri sõnul on koolides ja lasteaedades vajadus ka tugispetsialistide järele ning lisaõppekohtade loomine aitab juurde saada väga oodatud spetsialiste.

Loomisel on ka õpetajate akadeemia

Kokkuleppe järgi eraldab ministeerium ülikoolidele 1 480 000 eurot, et suurendada 2022/23. õppeaastal õpetajaõppe õppekohti. Lisaraha võimaldab Tallinna Ülikoolil võtta täiendavalt vastu 64 õppijat ja Tartu Ülikoolil 77, sealhulgas 28 õppijat Narva Kolledžisse.

Täiendavalt saavad ülikoolid võtta vastu 52 õppijat järgmistele bakalaureuseõppe õppekavadele: keeled ja mitmekeelsus koolis, koolieelse lasteasutuse õpetaja mitmekeelses keelekeskkonnas, loodus- ja reaalainete õpetamine põhikoolis, pedagoogika, eripedagoogika.

Magistriõppe õppekavadel saab 69 üliõpilase võrra suurendada vastuvõttu järgmistel õppekavadel: matemaatikaõpetaja, gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja, keeleõpetaja mitmekeelses koolis, kaasav haridus, eripedagoogika ja logopeedia. Lisaks luuakse ka 20 matemaatika ümberõppe kohta juba kvalifitseeritud õpetajatele.

Tööjõu ja oskuste vajaduse prognoosisüsteemi OSKA andmetel vajab Eestis vanuse tõttu asendamist ligikaudu 380 üldhariduskoolide õpetajat aastas. Haridus- ja teadusministeerium on koos mõlema ülikooliga loomas Õpetajate Akadeemiat, mille eesmärk on samuti toetada õpetajate ja tugispetsialistide järelkasvu.

Tagasi üles