K, 5.10.2022

Mondo pakub Eesti koolidele rändeteemalisi virtuaalreaalsuse elamusi

Agnes Korv
, Haridusportaali toimetaja
Mondo pakub Eesti koolidele rändeteemalisi virtuaalreaalsuse elamusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
VR filmi salvestamine.
VR filmi salvestamine. Foto: Erakogu/Mondo

Laupäeval tähistatavat rahvusvahelist migrantide päeva silmas pidades kutsub arenguabiga tegelev MTÜ Mondo Eesti koole rändeteemat käsitlema, pakkudes selleks uudseid virtuaalreaalsuse lahendusi.

Maru VR Productionsi ja Mondo koostöös valminud virtuaalreaalsuse (VR) film ja mäng on esimesed Eestis loodud rändeteemalised VR-elamused.

Rändeteemaline VR-film «Jagatud teekonnad» annab vaatajale võimaluse minna külla kolmele erinevast riigist Eestisse sisserännanud välismaalasele. Film annab võimaluse mõista, kui erinevad võivad olla rände põhjused ning millega sisserändajad Eestis tegelevad. Filmi käigus saab esitada küsimusi ning heita pilgu nende kodudele nii Eestis kui päritoluriikides.

Rändeteemalises VR-mängus saab panna ennast proovile DJna ning õppida sealjuures tundma rände rolli erinevate muusikastiilide arengus. Mäng koosneb interaktiivsest muusikalauast ja kolmest stiliseeritud keskkonnast, mis kajastavad erinevaid rändega seotud kohti ja ajastuid. Elamuse peamine eesmärk on koguda erinevatest kohtadest ja ajastutest pärit muusikat ja panna nendest kokku uusi variatsioone.

«Läbi ajaloo on inimeste liikumine vorminud meie ühiskondi ning mõjutanud ka neid eluvaldkondi, mida esmapilgul rändega ei seostata. Noorte jaoks nii omane popmuusika on tegelikult sündinud tänu rändevoogudele ning selle mõistmine aitab suurendada ka teadlikkust rändest kui ühiskonna normaalsest osast,» ütles Mondo rändeekspert Meelis Niine.

Eesti koolid saavad tellida virtuaalreaalsust rakendavaid rändeteemalisi töötubasid. Välja on töötatud ka tunnikavad järeltegevusteks.

Lisaks on Mondol koostöös Saksa organisatsiooniga Migration Matters valminud värsked videod, mis käsitlevad peamisi probleeme, mida rändajad ise kogevad. Kuus erinevat videot sobivad koos õpilastega vaatamiseks ja arutamiseks.

Nii VR-lahendused kui videod on toodetud projekti «Jagatud teekonnad: faktid ja lood rändest 21. sajandil» raames, mida kaasrahastavad Euroopa Komisjon, Eesti Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest, kultuuriministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Mondo töötab pagulaste ja riigisiseste põgenikega ning panustab nende toimetulekusse pagulaslaagrites ja asumites mitmes maailma riigis, näiteks Ugandas, Türgis, Jordaanias, Liibanonis ja Ukrainas. Eestis tegeleb Mondo haridustöötajate, noorte ja laiema avalikkuse teadlikkuse tõstmisega globaalsetel teemadel.

2020. aastal elas oma sünniriigist erinevas riigis üle 280 miljoni inimese. Kui rändajad moodustaksid eraldi riigi, jääks see oma rahvaarvult alla üksnes Hiinale, kus elab 1,41 miljardit inimest, Indiale, kus elab 1,39 miljardit elanikku, ja USA-le, kus elab 329 miljonit elanikku. Ränne mõjutab olulisel määral tänapäeva ühiskondi ja majandust. Turvalisel, korrapärasel ja seaduslikul rändel on suur potentsiaal vaesuse vähendamiseks ja teistegi kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks.

Märksõnad
Tagasi üles