Uuringu viisid kahekümnes lasteaias läbi Tallinna haridusamet ja Cognuse OÜ. Eesmärk oli uurida interaktiivse harjutuste keskkonna koneravi.ee kasutamist laste kõneravis ja lasteaedadele loodavat lisaväärtust. Uuringus osales kümme Tallinna lasteaeda, kus on olemas logopeed, eripedagoog või mõlemad, ning kümme lasteaeda, kus spetsialist puudus.
Interaktiivne kõneharjutuste keskkond koneravi.ee on töötatud välja Eesti juhtivate logopeedide ja Cognuse OÜ meeskonna koostöös. Keskkonnast leiab enam kui 150 harjutust ja 3000 ülesannet kõneravi ja keeleõppe toetamiseks. Selle projekti eesmärk oli innustada logopeedita lasteaedade õpetajaid interaktiivse keskkonna toel aktiivsemalt laste kõneravis osalema. Spetsialistidega lasteaedades on koneravi.ee harjutuskeskkond logopeedide toetamiseks nende igapäevatöös.
«Ligi üheksal protsendil lastest esineb mingisugune kõnehäire, mis vajab logopeedilist hindamist. Lapse kõne, keele ja suhtlemise omandamise protsessis on oluline potentsiaalsed kõrvalekalded tuvastada võimalikult varakult, et häired ei kanduks edasi nooruki- ja täiskasvanuikka. Paraku ei saa lapsed piisavas mahus logopeedilist abi,» rääkis Cognuse'i tegevjuht Andres Mellik.
Leidmaks alternatiivset lahendust, viidigi läbi antud uuring eesmärgiga valideerida koneravi.ee keskkonna kasutust ja sellega seotud väljundeid. Uuring kestis seitse kuud, oktoobrist 2020 kuni maini 2021.
«Pilootprojektis kutsuti osalema need lasteaiad, kes olid juba varem näidanud üles huvi antud keskkonna kasutamiseks, ja valikul lähtuti ka sellest, et igast linnaosast oleks mõni lasteaed esindatud,» selgitas Tallinna haridusameti hariduskorralduse osakonna juhataja Marika Pettai.