K, 1.02.2023

Ülikoolide rektorid sõlmisid leppe lubadusega jagada kliimamuutusega võitlemiseks vajalikke teadmisi

Agnes Korv
, Haridusportaali toimetaja
Ülikoolide rektorid sõlmisid leppe lubadusega jagada kliimamuutusega võitlemiseks vajalikke teadmisi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Leppele allakirjutanud rektorid.
Leppele allakirjutanud rektorid. Foto: Erakogu/Tartu Ülikool

Reedel allkirjastasid Enlighti võrgustikku kuuluva üheksa ülikooli rektorid, teiste seas Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, Enlighti üldkogul ühise kestlikkusleppe, mille eesmärk on toetada kestlikku arengut ning näidata eeskuju konkreetsete meetmetega juhtimis-, haridus- ja teadustöös.

Enlighti kestlikkusleppes on kolm põhipunkti. Millest esimene rõhutab  hariduse tähtsust. Selleks soovitakse võimestada õppijaid tegelema oluliste ühiskondlike muutustega ning edendada õiglast elukvaliteeti ja kestlikkust. Leppes öeldakse, et tulevikumuutuste elluviijatena vajavad üliõpilased rohkem võimalusi omandada kliimamuutustega võitlemiseks vajalikke teadmisi, oskusi ja uuendusvõimekust. Enlight soovib lõimida kestlikkusteemasid veelgi laiemalt kõigi õppeastmete ja erialade õppesse ning juurutada kestlikku mõtteviisi kõigis meie ülikoolides.

Teiseks tuuakse leppes välja, et samal ajal kui üliõpilastele luuakse rohkem võimalusi osaleda õpirändes ja töötajatele pakutakse järjest enam väljavaateid teha koostööd kolleegidega teistest riikidest, otsitakse Enlightis struktuurseid viise, kuidas ühitada rahvusvahelistumine ja kestlikkus ning vähendada CO2-heidet. Kolmandana lubavad Enlighti ülikoolid kasutada võrgustiku mitmekesisust, et leida üksteise tegevust analüüsides parimad lähenemisviisid ja võrdlusalused ning parendada seeläbi oma tegevuspõhimõtteid. «Eesmärk on seada üksteisele kui partneritele uued standardid, et tõhustada kliimamuutuste vastu võitlemise strateegiaid,» seisab leppes. 

Enlighti võrgustik on üheksa Euroopa ülikooli ühendus, mille eesmärk on kujundada ümber kõrgharidust ja võimestada õppureid maailmakodanikena. Enlighti võrgustikku kuuluvad Genti Ülikool, Göttingeni Ülikool, Tartu Ülikool, Baskimaa Ülikool, Bordeaux' Ülikool, Galway Iirimaa Riiklik Ülikool, Groningeni Ülikool, Uppsala Ülikool ja Bratislava Comeniuse Ülikool.

Vaata Enlighti kestlikkusleppe ingliskeelset tervikteksti.

Märksõnad
Tagasi üles