Mitmed haridusalgatused tegutsevad selle nimel, et kooli läheksid õpetama uued, missioonitundega ja laia silmiringiga õpetajaid. On see tilgake meres või lahendus õpetajate puudusele, selle üle arutlesid Kuku raadio «Haridusmõtte» saates Edumus programmi ellukutsuja Maria Rahamägi ja Joosep Norma Noored Kooli algatusest.
Norma kinnitusel on huvi Noored Kooli programmi vastu suur ja aina kasvab. «Inimesi tõepoolest kõnetab missiooniga töö,» rõõmustas ta.
Huvist annab märku see, et aastas tunneb programmi vastu huvi tuhatkond inimest. Neist kandideerimiseni jõudis viimati 470 inimest ja vastu võeti 40. «Nad peavad olema tõeliselt motiveeritud, sest programm on raske,» iseloomustas Norma kõrgharidusega inimestele mõeldud ja kaks aastvat kestvat õpetajakoolitust.
Motiveerituse näitajaks on Norma hinnangul seegi, et ligikaudu 75 protsenti programmi läbinuist jääb kooli tööle. Ta lisas, et kuigi programm kannab nime Noored Kooli, tegelikku vanusepiirangut ei ole. Keskmine vanus jääb kolmekümne ringi, kuid Norma sõnul on programmis osalenud ka märksa vanemad inimesed, kes soovivad karjäärimuutust. «Ainus piirang on see, et peab olema kõrgharidus,» märkis ta.
Edumuse programm on Rahamägi sõnul mõeldud neile, kes ei taha oma põhitööst loobuda, vaid õpetada sellele lisaks ühte ainet valdkonnast, milles nad niigi tegutsevad. Programm pakub baasoskused ja toe õpetamise ajaks.
Rahamägi sõnul on ka neil huvilisi palju: sel aastal 350. Kummalisel kombel on aga raskem leida koole, kes selliseid spetsialiste oma kooli õpetama tahaks. «Räägitakse, et õpetajaid on puudu ja siis äkki vaikus,» imestas Rahamägi.
Ta pakkus, et probleemiks võib olla administratiivne pool, sest väikese koormusega õpetaja väljaspoolt koolisüsteemi tähendab koolile parajat lisakoormust. Teda tuleb koolis juhendada ja tema kohta eraldi palgaarvestust pidada. «Lihtsam on võtta tööle täiskohaga õpetajaid,» möönis Rahamägi.