Eesti õpilased saavad loodusaineid õppida Minecraftiga

Agnes Korv
, Haridusportaali toimetaja
Copy
«Minecraft»: öine vetikamets.
«Minecraft»: öine vetikamets. Foto: Kuvatõmmis

Distantsõpe on sundinud koole üle maailma otsima uusi viise õppimiseks, neist üheks on rahvusvahelise platvormi BetterGeo, mis tähendab loodusainete õppimist Minecrafti mängu abil. Tehnikaülikool kavatseb uudset õppevahendit tutvustada ka Eesti koolidele.

Tallinna tehnikaülikooli geoloogia instituudi teaduri Rutt Hintsi sõnul on maailma ühe populaarseima mängu Minecrafti rakendamine loodusainete õpetamiseks ja õppimiseks saavutanud mitmetes riikides populaarsuse. «Rootsi geoloogiateenistuses sündinud ideest on tänaseks kasvanud rahvusvaheline platvorm ning soovime seda uudset tööriista tutvustada ka võimalikult paljudele Eesti koolidele, et loodusainete õpetamist ja õppimist põnevamaks muuta,» selgitas Hints.

Minecrafti mängu plokkidest koosnevas maailmas on ehitiste rajamiseks või töövahendite valmistamiseks vaja koguda erinevaid materjale - näiteks puitu, kivi ja metalli. BetterGeo on Hintsi sõnul Minecrafti põhimõtetele toetutes loodud mänguline õppematerjal maavarade, ringmajanduse ja jätkusuutlikkuse õppimiseks. «Uus interaktiivne õppevahend on Minecrafti laiendus, mis muudab mängu kulgu ja annab sellele uusi funktsioone. BetterGeo lisab Minecrafti realistliku geoloogia – uued kivimid, mineraalid ja metallid, lisaks nende reaalsed otsimisviisid. Eesti versioonis oleme maavaradena lisanud meile iseloomulikud kivimid ja mineraalid nagu näiteks gneiss, lubjakivi, granaat ja teised. Ühtlasi saavad õpilased uurimiseks päris kivimite komplekti, mille puhul on ülesandeks mängus tehtud märkmete abil päris kivimite määramine,» kirjeldas Hints õppemängu sisu.

Minecrafti tugevuseks pidas Hints ka seda, et paljud lapsed on sellega juba varasemalt tuttavad ning kui ka ei ole, siis mängu loogika on väga lihtsalt õpitav. Ta lisas, et ka õpetajate esmane tagasiside platvormi kasutamisele on olnud positiivne.

Õppemäng sobib eelkõige õpilastele vanuses 8-11 aastat. Grupi suurus oleneb õpilaste kogemustest Minecrafti kasutamisel. BetterGeo õppematerjalides on mitmeid erineva kestuse ja ettevalmistusajaga ülesandeid. «Õpetaja saab vastavalt vajadusele ja soovile valida, kas lühikese harjutuse õpitud materjali kinnistamiseks või võtta käsile kogu teemat katvaid pikemaid ülesandeid ja projekte,» tõi Hints näiteid materjali paindliku kasutamise võimalustest.

BetterGeo laiendus ja materjalid on tasuta, kuid vajavad eelnevalt paigaldatud Minecrafti originaalversiooni. Õpetajad saavad huvi korral ühendust võtta aleks.strazdin@taltech.ee.

TalTechi geoloogia instituut kuulub Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduskonda, ühendab loodusteadused ja inseneriõppe ning koolitab mäetööstuse spetsialiste. Samuti uurivad instituudi teadlased, milliseid toormeid Eesti tulevikus vajab ning millised on parimad tehnoloogiad nende kaevandamiseks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles