L, 2.12.2023

Vanemuine ja Kiusamisvaba Kool kutsuvad koolinoori rohkem märkama

PM Haridusportaal
Facebook
Comments
Vanemuise lavastus "Mitte midagi"
Vanemuise lavastus "Mitte midagi" Foto: Heikki Leis

Noorte kasvuvaludest, identiteedist ja väärtustest pajatav Vanemuise teatri lavastus «Mitte midagi» ja Kiusamisvaba Kool kutsuvad koolinoori enda ja teiste käitumist rohkem märkama.

Kasvuvaludraama «Mitte midagi» viib vaatajad väikesesse Taani linna, kus algab uus kooliaasta. Esimesel koolipäeval teatab üks poistest, et mitte millelgi pole tähtsust ega mõtet, ronib ploomipuu otsa ega tule sealt enam alla, terroriseerides klassikaaslasi oma uue maailmavaatega. Neil ei jää muud üle, kui tõestada talle, et on asju, mis on tähtsad. Et elul on siiski tähendus. Klassikaaslased alustavad täiskasvanute eest varjatud mängu, mille panused suurenevad iga hetkega ja milles osalemiseks on vaid kaks võimalust – kas kõik või mitte midagi.

«See lavastus sobib hästi koolinoorele alates 14. eluaastast, sest selles vanuses oskab noor näha juba seoseid ja samastuda laval olevate näitlejatega. See kõnetab kindlasti ka täiskasvanud vaatajat, lapsevanemaid või neid, kes puutuvad oma töö kaudu noortega kokku. Etendusejärgne arutelu aitab noorel nähtut lahti mõtestada ja analüüsida, kas sellised identiteedi, väärtuste ja suureks kasvamisega seotud küsimused ja murekohad on aktuaalsed ka praeguste noorte elus,» rääkis Vanemuise teatri noortetöö juht Katrin Loonurm.

Reedel etenduse järgselt viivad näitlejad ja Kiusamisvaba Kooli esindaja läbi aruteluring, kus koolinoored saavad turvalises keskkonnas analüüsida nähtut ja tõmmata paralleele igapäevaselt enda ümber toimuvaga.

Arutelule annab sügavama tasandi Kiusamisvaba Kooli esindaja Kati Toobal, kes aitab seada fookust enam praegusel hetkel koolis ja noorte elus toimuva peale.

Aruteluringis meenutavad oma kooliaega ka noored draamanäitlejad, kes jagavad oma nooruses kogetud, nähtud ja kuuldud hetki, mis panid mõtlema või tegutsema. Räägitakse õpetajate ja õpilaste suhetest, lastevahelistest julgusproovidest ning tuuakse välja erinevaid olukordi ja võimalikke stsenaariumeid probleemide lahendamiseks.

«Mitte midagi» ilmus Taanis romaanina kakskümmend aastat tagasi. Selle ausus inimloomuse valgustamisel ehmatas Taani ühiskonda sedavõrd, et kaalumisel oli koguni teose keelamine. Praeguseks kuulub see sealsetes koolides kohustusliku kirjanduse hulka ning on tõlgitud paljudesse keeltesse.

«Mitte midagi» tõlkija, dramatiseerija ja lavastaja on Johan Elm. Lavastuses mängivad noored näitlejad Lena Barbara Luhse, Maarja Johanna Mägi, Oskar Seeman, Ken Rüütel, Kaarel Pogga ja Jaanus Tepomees.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles