Töövarjupäeval – neljapäeval, 18. novembril – ja ka kogu ülejäänud töövarjunädala jooksul käivad sajad noored huvipakkuvaid ameteid varjutamas. Olenevalt võimalusest käiakse varjuks reaalselt või hoopis veebi vahendusel.
Noored töövarjutavad tänavu nii päriselus kui veebi kaudu
Ametlik töövarjupäev tähistab sellel aastal ka ümmargust sünnipäeva, kuna Junior Achievement Eesti on päeva korraldamas juba 25. korda. Tagasi Kooli lehel on ennast üles andnud sajad ettevõtted ja töölised ning veel on võimalus õpilastel endale nende põnevate elukutsete seast meelepärast leida.
Töövarju on valmis võtma ka näiteks välisminister Eva-Maria Liimets, riigikogu esimees Jüri Ratas, Kuperjanovi jalaväepataljoni ülem kolonelleitnant Indrek Sarap, Swedbanki juht Olavi Lepp, mitmed suured ettevõtted (Milrem Robotics, Merko, PERH, Enefit Green jne) disainerid, ajakirjanikud, kohtunikud, kirjanikud, prokurörid, fotograafid, iluteenindajad, lasteaiaõpetajad ja paljude teiste elukutsete esindajad.
«Nagu ka eelmisel aastal, siis ka nüüd on viiruse tõttu huvi töövarjutamise vastu varasemast natuke väiksem, aga samas on tore, et uute võimalustega on siiski kaasa tuldud. Kus vähegi võimalik, saadakse kokku päriselt, aga paljud varjutamised toimuvad veebi vahendusel,» selgitas JA Eesti direktor Kersti Loor.
Kõik ennast üles andnud inimesed pole endale veel varju leidnud ning seega on võimalus ennast Tagasi Kooli töövarjutamise portaalis registreerida. «Inimeste soov õpilasi nende eriala valikuprotsessis toetada on suur. Tahetakse noortega jagada oma tööalaseid kogemusi, käidud teed ja saadud õppetunde. Seda tõestavad mitusada töövarjukutset, mis igal aastal portaali üles pannakse,» rääkis töövarjutamise portaali populaarsusest Tagasi Kooli juht Teibi Torm.
Loori sõnul annab töövarjupäev õpilastele võimaluse kogeda, milline näeb välja tema unistuste töökoht. Mõnikord selgub ka, et tegelikult polegi amet üldse selline nagu ette kujutati. Noorele inimesele võib see olla tõeline reaalsuskontroll ja igal juhul kasulik.
«Noori alati huvitab, et mis on mingi töö juures kõige raskem või mis inimesele tema töö juures kõige rohkem meeldib. Töövarjupäeval saabki kõike seda omal nahal kogeda,» märkis ta.
Töövarjupäeva tutvustavas videos räägivad noored ise, kelle töövarjuks soovitakse olla. Näiteks pakub noortele huvi Bolt, kuna see on suur korporatsioon, samuti soovitakse ringi vaadata ajakirjanduse telgitagustes või tutvuda autospordi manageerimisega.