Agnes Korv
, Haridusportaali toimetaja
Eesti võistkond koos juhendajatega Öxarárfoss veejoa juures.
Eesti võistkond koos juhendajatega Öxarárfoss veejoa juures. Foto: Erakogu

Eesti võistkond saavutas Islandi pealinnas Reykjavíkis toimunud rahvusvahelisel võistkondlikul matemaatikavõistlusel Balti Tee silmapaistva teise koha, kaotades liidrile vaid mõne punktiga. Nii kõrgele kohale jõuti viimati 20 aastat tagasi.

Eduka võistkonna liikmeteks olid Eesti erinevate koolide 9.–12. klasside õpilased, kel tuli viie päeva jooksul, 11. kuni 15. novembrini, ühiselt lahendada 20 ülesannet algebra, geomeetria, arvuteooria ja kombinatoorika valdkondadest. Ülesanded eeldasid iga valdkonna tundmist ning head koostööd nende lahendamisel. Iga ülesande eest oli võimalik teenida maksimaalselt viis punkti.

Pingelises heitluses tuli esikohale võistluse pikaaegne valitseja Peterburi, kogudes 90 punkti 100 võimalikust. Hiilgava soorituse teinud Eesti jäi favoriidist maha kõigest kahe punktiga. Nii kõrgele kohale jõuti Balti Teel viimati 2001. aastal. Eelmise aasta võistluse võitnud Saksamaa saavutas tänavu 75-punktilise tulemusega 3. koha. Kokku osales 12 võistkonda.

Eesti võistkonda kuulusid: Aleksei Ganyukov, Narva Pähklimäe gümnaasium, 11. klass; Kristjan-Erik Kahu, Hugo Treffneri gümnaasium, 11. klass; Ralf Joosep Kask, Tallinna reaalkool, 12. klass; Bronislav Shatil, Narva keeltelütseum, 9. klass; Marko Tsengov, Tallinna reaalkool, 12. klass.

Võistkonna juhendajateks olid Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik ja üliõpilane Hendrik Vija.

Võistluse ühes ülesandes tuli välja mõelda algoritm, kuidas haukuvate abikoerte abil kindlaks määrata võltsitud valemünt paljude müntide hulgast. Võltsingu leidmist raskendas asjaolu, et üks abikoertest oli haigestunud ja haukus juhuslikult. Teises ülesandes tuli kindlaks teha, millistel N-küljega hulknurkadel võis leiduda kõiki külgi puutuv siseringjoon, kui hulknurga küljepikkused olid mingis järjekorras kõik naturaalarvud 1 kuni N.

Võistlus on kasvanud rahvusvaheliseks suursündmuseks

Tänavu toimus võistlus juba 32. korda. Esimest korda 1990. aastal Riias aset leidnud Balti keti mälestamiseks korraldatud Balti Tee võistlusel osalesid Eesti, Läti ja Leedu võistkonnad. Aastate jooksul on osalejate ring suurenenud. Lisaks Balti riikidele panevad Balti Tee võistlusel oma matemaatilised teadmised proovile Taani, Soome, Poola, Rootsi, Norra, Islandi, Saksamaa põhjapoolsete liidumaade ja Venemaa Peterburi linna võistkonnad. Käesoleval aastal osales ka Iirimaad esindav külalisvõistkond.

Kui eelmisel aastal toimus võistlus koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu veebipõhiselt, siis tänavu õnnestus võistkondadel koguneda ühes kohas. Erandiks oli Peterburi võistkond, mille liikmed pidid osalema kaugteel.

Pane ennastki proovile ja vaata, milliseid ülesandeid tuli võistkondadel lahendada. Seda saad teha SIIN.

Järgmisel aastal toimub Balti Tee matemaatikavõistlus Norra väikelinnas Trondheimis.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab haridus- ja teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool.