Salumäe sõnul on selliste suurte ülelinnaliste ürituste korraldamine õppijatele täiesti kohane tegevus ja väärt kogemus ning võimaldab neil õppida organiseerimist, meeskonnatöö protsesse ja kommunikatsiooni. Rattasõidu Velokulg turvaplaan ja turvameeskond on samuti õpilaste ja vilistlaste vastutada, kool on vaid hea nõuga abiks. Valikainest välja kasvanud teadusteatrite festivalil on osavõtjaid üle Eesti. Õpilaste initsiatiivil sündis veel täika, juhtimaks tähelepanu säästvale majandamisele, ja kes ei teaks Euroopa tasandil kuulsust kogunud VLND burgerit, mis on samuti alguse saanud Viljandi gümnaasiumi vilistlaste ideest.
Direktori sõnul peab ettevõtlikkuse kujundamine olema kogu koolipere ja koolikeskkonna ühtne ja süsteemne hoiak, seda ei saa luua läbi üksiku tunni. «Enne, kui noored hakkavad näiteks ettevõtjaks, on vaja kujundada ettevõtlikkust ja tegeleda koolis sellega, et noored oleksid avatud ja panustaksid ümbritsevasse keskkonda. Selline kogukonna ja kooli koostöine avastamine õppimise käigus aitab märgata võimalusi meie ümber. Ennekõike on vaja koolis positiivset tõuget, et oma ideed soovitud vormis realiseerima hakata. Või kui mitte sellises vormis, siis leida muu põnev ja jätkusuutlikum vorm. Oluline on leida sütik, et energia läheks edasipürgimisele,» selgitas Salumäe.
Edasipürgimist ja uuendustele avatust kui head eeskuju noortele hindab Salumäe ka õpetajate puhul – Viljandi gümnaasiumi õpetajad hoiavad ise erinevatel uuenduste osas kätt pulsil ja tahavad panustada arendustesse.
Selleks, et ettevõtlikkus leiaks soovijate puhul väljundi ka ettevõtjana, on Viljandi gümnaasiumis majanduse-ettevõtluse õppesuund ehk kool pakub võimalust katsetada ettevõtjaks olemist läbi õpilasfirma. Soovijaid on nii palju, et viie aasta jooksul loodud 48 õpilasfirmaga paigutuvad nii kool kui ka sealne õpilasfirmade juhendaja Külli Hiiemäe-Metsar Eesti aktiivsemate ettevõtlusõppega koolide-õpetajate esikümnesse. 2021. aastal juhendab Hiiemäe-Metsar koguni 54 õpilasfirmat, rohkem on sellel õppeaastal õpilasfirmasid loodud ainult kahes koolis. Hiiemäe-Metsar lõpetas äsja ka Edu ja Tegu, JA Eesti ning EBSi läbi viidud Eesti esimese ettevõtlus- ja majandusõpetajate mentorite arenguprogrammi, toetades edaspidi ka regiooni tasandil ettevõtlusõppe ja alustavate ettevõtlusõpetajate arengut.
Samuti on Viljandi gümnaasiumile omistatud ettevõtliku kooli hõbetase, mis tähendab, et ettevõtlikkuse arendamine on koolis süsteemne ja järjepidev, tuginedes vaheetapina tehtavale enesehindamisele.
*Aasta ettevõtlus- ja karjääriõppe edendajaks kuulutas haridus- ja teadusministeerium Viljandi gümnaasiumi ettevõtlus- ja karjääriõppe programmi Edu ja Tegu tunnustuskonkursi konverentsil «Ennast juhtiv ja väärtust loov noor ei ole imeloom. Vol2». Parimad valiti juba viiendat korda. Edu ja Tegu ning aasta parimate tunnustamist toetab Euroopa sotsiaalfond.