N, 30.11.2023

Tartu Ülikoolis tähistatakse traditsioonilist Gustav Adolfi päeva

PM Haridusportaal
Facebook
Comments
Eestis tuntakse Rootsi kuningat hariduselu edendajana ning eelkõige Tartu Ülikooli asutajana.
Eestis tuntakse Rootsi kuningat hariduselu edendajana ning eelkõige Tartu Ülikooli asutajana. Foto: Margus Ansu

Neljapäeval, 4. novembril peetakse Tartus Gustav Adolfi päeva, et tähistada 389. aasta möödumist Tartu Ülikooli asutamisest. Sel puhul asetatakse lilled mälestusmärkide juurde, esitletakse raamatut, toimub kontsert ja esilinastub film.

Rootsi kuningas Gustav II Adolf allkirjastas 1632. aastal Academia Dorpatensise (Academia Gustaviana) asutamisüriku. Sellele pühendatud päev algab 4. novembril kell 15.20 lillede asetamisega Gustav II Adolfi ja Tartu Ülikooli esimese kantsleri Johan Skytte mälestusmärgi juurde.

Rootsi aukonsul Tartus Madis Kanarbik rääkis, et Gustav Adolfi päeval on eriline koht ka Tartu kultuurikalendris. Eestis tuntakse seda kuningat hariduselu edendajana ning eelkõige Tartu Ülikooli asutajana. «Seetõttu on loomulik ja Tartule kohane, et meilgi meenutatakse novembri alguses Rootsi kuningat Gustav II Adolfit ning tähistatakse seda päeva pidulike sündmustega ülikoolis. Lisaks on linnapildis näha Rootsi lippe ja Raekoja tornist kõlab tänavu rootsi rahvalik koraaliviis «Bereden väg för Herran»,» sõnas ta.

Kell 16.00 toimub ülikooli kunstimuuseumis raamatu «Johan Skytte. Suurvõimu arhitekt» esitlus. David Lindéni raamatu on rootsi keelest tõlkinud Ivar Rüütli ja välja andnud Ilmamaa kirjastus. Ilmamaa direktor Mart Jagomägi märkis, et on vähe inimesi, kes on Rootsi ajaloos sama olulised kui Johan Skytte, aga veel vähem on neid, kes oleksid temast olulisemad Tartu Ülikooli sünniloos. Skytte oli kuningas Gustav II Adolfi õpetaja, Liivimaa, Ingerimaa ja Karjala kindralkuberner ning Rootsi esimene tõeline hariduspoliitik. «See raamat on esimene põhjalik eestikeelne käsitlus suurmehest, kelle pärand on väljaspool akadeemilisi ringkondi peaaegu unustatud nii Rootsis kui ka Eestis,» lausus Jagomägi.

Kell 17.30 esineb ülikooli aulas vanamuusikaansambel Hortus Musicus tasuta kontserdiga «Muusika viivuks».

Kell 19.00 esilinastub Elektriteatris film «Jookse, Uje, jookse!». Film jõuab kinolinale Põhjamaade filmisügise raames, millega tähistatakse Tartu Ülikooli skandinavistika osakonna 30. ja samuti rootsi keele keskuse 10. sünnipäeva.

Gustav Adolfi päeva korraldavad Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli skandinavistika osakond, Rootsi Suursaatkond Eestis ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles