Riigikohus kuulutas välja kaasuskonkursi, mis pakub 9.–12. klassi õpilastele põneva võimaluse asetada end kohtuniku rolli ning proovida, kui kerge või keeruline on erinevaid vastandlikke huve kaaludes õige ja õiglase otsuseni jõuda.
Riigikohus kutsub õpilasi õigust mõistma
Konkursil osalejad saavad valida kolme elulise juhtumi seast. Halduskaasus keskendub sel aastal keskkonnateemadele ning uurib, kellele peaks jääma õigus, kui metsaomanik soovib kaitsealust metsa maha võtta, kus omaniku sõnul tegutsevad kahjurid. Karistusõiguse kaasus lahkab arsti tegemisi, kes salaja patsiente vaktsineerib ning tsiviilõiguse kaasus võtab luubi alla selle, kas tööandja võib töötaja vallandada, kui viimane end vaktsineerida ei soovi. Kaasuse lahendamisel võib õigusaktidest tugineda üksnes põhiseadusele.
Konkursikaasuse lahendus tuleb vormistada sarnaselt kohtuotsusele: esitades kõigepealt mõlema poole argumendid ning tuues seejärel välja kohtuniku otsuse ja argumentatsiooni. On ka teine võimalus – vaidluse võib lahendada loovas vormis, nagu essee, luuletus, joonistus, video või muu seesuguse. Oluline on, et võistlustöödest tuleks hästi esile konkursil osaleja õiglustunne ja väärtushinnangud.
Tänavu toimub kaasuskonkurss juba 17. korda. Täpsemalt saab konkursitingimusi ning selleaastaseid kaasusi vaadata kaasuskonkursi veebilehelt. Eelmisel aastal laekus konkursile 109 tööd.
* Õpilastöid ootab riigikohus hiljemalt 14. novembriks.
* Konkurss on suunatud eeskätt 9.–12. klassile, võivad kätt proovida ka nooremad.
* Parimate tööde autoreid tunnustatakse riigikohtu aastapäeval järgmise aasta jaanuaris.