Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Pärimusmuusika keskus tähistab lõikuspeoga Eesti pärimusmuusika kõrghariduse 30. aastapäeva

Mullune lõikuspidu pärimusmuusika aidas. FOTO: Martin Kosseson/Erakogu

Eesti pärimusmuusika keskus tähistab 8.-9. oktoobril toimuva traditsioonilise sügisfestivaliga «Pärimusmuusika lõikuspidu» 30 aasta möödumist pärimusmuusika kõrghariduse andmise algusest Eestis.

Sel puhul tulevad esimest korda Viljandisse, pärimusmuusika aita kokku nelja kooli pärimusmuusika tudengid, õpilased ja õppejõud, kes esitavad oma loomingut koos tuntud vilistlastega. Üle antakse aasta albumi Etnokulp ja tunnustuspreemiad.

«Lõikuspeo ajaks peab olema saak salve kogutud ja käes on aeg tehtud tööd kiita,» rääkis pärimusmuusika keskuse juhataja Tarmo Noormaa. «Eesti pärimusmuusika on 30 aasta jooksul näidanud saaki, mis väärib kummardust. Meie muusikute looming on põlvkondade ülene, hinnatud ja armastatud Eestis ning väljaspool. Viljaka pinnase on loonud 30 aastat tagasi loodud kõrghariduse õppeprogramm.»

8. oktoobril toimub koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiaga galakontsert «Suu laulab, süda rõõmustab», mille programm tõstab Noormaa sõnul au sisse pärimusmuusika õpetamise, õpetajad ja õpilased läbi aja. Üles astuvad tuntud ja armastatud kollektiivid, nagu Alle-aa, Untsakad, Curly Strings, Villu Talsi ja tudengid, Cätlin Mägi, Raivo ja Krista Sildoja, Juhan Suits ja mitmed teised valdkonna vilistlased ja õppejõud.

Galakontserdil antakse pidulikult üle tänavune ainuke kulp, milleks on aasta pärimusmuusika albumi Etnokulp. Võitja selgub rahvahääletusel, mis toimub 20. septembrist 3. oktoobrini pärimusmuusika keskuse kodulehel folk.ee.

«Kuigi muusika- ja pärimusmuusika sõbrad on varasematel aastatel kogunenud Etnokulbi galale, otsustasime sel aastal muutunud oludest tingituna vaheaasta kasuks ja plaanime traditsioonilised Etnokulbid oma tavapärastes kategooriates anda uuesti välja 2022. aastal,» selgitas Noormaa ja lisas, et uut materjali anti aasta jooksul koroonast tingituna vähem välja, kuid soovime oludest hoolimata uut muusikat hinnata, andes välja ühe kulbi, aasta albumi Etnokulbi.

Samas antakse galal välja kolm tunnustuspreemiat Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias pärimusmuusika eriala loojatele ja käimalükkajatele. Noormaa sõnul on tänu eriala loomisele professionaalsete pärismusmuusikute pealekasv Eestis järjepidev.

Tagasi üles
Back