Doktoritöö kaardistab seeniorite takistusi liikumisega tegelemiseks

BNS
Copy
Kepikõnd on jõukohane igas eas harrastajatele.
Kepikõnd on jõukohane igas eas harrastajatele. Foto: Marko Saarm

Tallinna Ülikooli (TLÜ) ühiskonnateaduste instituudi doktorant Peeter Lusmägi kaitseb esmaspäeval doktoritööd, mis kaardistab seeniorite takistusi liikumisharrastusega tegelemiseks.

Doktoritöö «Täiskasvanute liikumisharrastust mõjutavad tegurid ning kehalise aktiivsuse laiendamise võimalused 50-aastaste ja vanemate eestimaalaste seas» eesmärk oli välja selgitada täiskasvanud eestimaalaste liikumisharrastuse tasemed erinevates sotsiaal-demograafilistes gruppides ning tuvastada mõjurid ja seeniorite ettepanekud võimalike meetmete osas suurendamaks kehalist aktiivsust 50-aastaste ja vanemate eestimaalaste hulgas, teatas TLÜ esindaja.

15 aasta jooksul ehk aastatel 2003–2018 suurenes regulaarselt liikumisharrastusega tegelevate täiskasvanute arv Eestis 18 protsendi võrra ning 2018. aastal oli vastav näit 46 protsenti, Samas on viimaste uuringute andmetel liikumisharrastusest kõrvale jäänud 39 protsenti eestimaalastest. Doktoritöö raames läbiviidud uuringu tulemuste analüüs näitas, et 50+ vanusegruppi kuulumisel oli šanss kehaliselt mitteaktiivne olla üle nelja korra võrreldes noorima vanusegrupiga.

Oma tervisega mitte rahulolevatel inimestel oli 2,5 korda suurem šanss mitte tegeleda liikumisharrastusega. «Olulised takistused olid sportimise kõrge hind, sportimiskoha puudumine ja transpordi puudumine harjutuskohta jõudmiseks,» rääkis Lusmägi. «Ka halb tervislik seisund ja sportimisoskuste ebapiisavus olid langustrendis. Ajapuuduse ettekäände toovad nooremad vanuserühmad, kuhu kuulujad on üldjuhul regulaarses töösuhtes. Vanuse kasvades tuuakse põhjuseks tervise aspekt, kuid samas ei viidata enam nii palju ajapuudusele. Kõikides uuringus osalenud vanusegruppides on läbivaks jooneks huvi ja motivatsiooni puudumine. Üldistatult saab järeldada, et kolm peamist põhjust, mida liikumise vältimisel nimetati, on ajapuudus, tervis ei võimalda ning motivatsiooni ja viitsimise puudus.»

Doktoritöö võttis fookusesse 50+ vanuses eestimaalased ning fookusgrupi intervjuude põhjal selgitati välja seeniorite mõjurid ja ettepanekud, suurendamaks nende sihtgrupi kehalise aktiivsuse määra. Töö teoreetiliseks raamistikuks oli sotsiaalökoloogiline mudel, millele tuginedes selgus, et mõjuriks on individuaalsel tasandil liikumise ja õige toitumise tähtsuse teadvustamine, rõõmu ja naudingu tundmine liikumisest, oma eale ja tervisele sobiva liikumisvormi leidmine. Interpersonaalsel tasandil tehti ettepanek eakate ühistegevusele kaasaaitamine, üksilduse riski maandamine erinevate meetoditega, samaealiste eestvedajate olemasolu ning juhendajate kättesaadavus. Oluliseks peeti institutsionaalsel tasandil tööandjate koolitamist ja motiveerimist, spordiklubide teenusemudelite avardamist ja võimaluste tutvustamist, spordialaliitude motiveerimist ja ka perearstide koolitamist.

Lahenduseks leiti uuringus kogukonna tasandil KOV erilahendused eakatele, milleks on info, sporditeenus, juhendajad liikumisradadel ja spordibaasides, osalemistasu, rajatiste ehitamine ja aastaringne hooldus, info levitamine kogukondlike sündmuste kaudu. Olulise asjana toodi välja poliitilisel tasandil seeniorspordi riiklik rahastamine, prioriteetide ja peamiste lahenduskäikude selgitamine kampaaniate ja meedia abil, eakate tervisega seotud algatuste nähtavuse tõstmine eeskujude kaudu, tasuta iga-aastane kohustuslik tervisekontroll 50+ vanustele inimestele.

Avalik kaitsmine toimub esmaspäeval TLÜ saalis M648. Kaitsmist saab jälgida ka Zoomi vahendusel.

Doktoritöö juhendajad on TLÜ professor Mati Heidmets ning TLÜ professor ja juhtivteadur Ellu Saar. Oponendid on Tartu Ülikooli kaasprofessor ja Tervise Arengu Instituudi vanemteadur Kenn Konstabel ning TLÜ professor Kristjan Port.

Doktoritöö on kättesaadav TLÜ Akadeemilise Raamatukogu keskkonnas ETERA.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles