Saksamaal on kooliaasta alanud valdavalt kohustusega kanda õpperuumides maske, samuti pole pääsu järjepidevast testimisest, selgub Saksa meedia põhjal tehtud ülevaatest.
Kooliaasta algus Saksamaal: maskikohustus ja pidev testimine
Saksamaa põhjapoolsetes liidumaades Schleswig-Holsteinis ja Mecklenburg-Vorpommernis algas kooliaasta juba 2. augustil, Hamburgis aga neli päeva hiljem. Läänepoolsemas Schleswig-Holsteinis tuleb esimesel kolmel koolinädalal kõigil õpilastel siseruumides maski kanda. Kes pole vaktsineeritud ega haigust läbi põdenud, peab end kaks korda nädalas ise testima – nõue kehtib seejuures nii õpilastele kui ka personalile. Koolihoovides seevastu puudub nii maskikohustus kui ka distantsinõue.
Mecklenburg-Vorpommernis tuleb kahel esimesel koolinädalal tundides maski kanda. Lisaks sellele tuleb õpilastel ja vaktsineerimata õpetajatel kaks korda nädalas koroonatesti teha. Alates teisest koolinädalast avati vähemalt 16-aastastele noortele koolis ka vaktsineerimisvõimalus.
Schleswig-Holsteinsi haridusministri Karin Prieni hinnangul algab tänavune kooliaasta optimistlikumalt kui mullune, sest vaktsineerimisega on jõudsalt edasi liigutud. Ühtlasi on oluliselt paranenud ka koolide digitaliseerimine. 12-aastaste ja vanemate õpilaste vaktsineerimiskampaaniaga tehakse algust 19. augustil.
Mecklenburg-Vorpommerni haridusminister Bettina Martin teatas, et ka kõrge nakatumisnäitajatega koole pelgalt preventsiooni huvides sulgema ei hakata. Vastavaid otsuseid langetavad nakatumisnäitajatest ja intensiivravipatsientide hulgast lähtuvalt regionaalsed terviseametid. Kuigi Mecklenburg-Vorpommerni nakatumus on seni olnud riigi madalaim, näitab see viimasel ajal siiski tõusutrendi.
Saksamaa suurima liidumaa Baieri koolides algab uus õppeaasta 14. septembril. Liidumaa peaminister Markus Söder ütles 21. juulil toimunud kabinetiistungil, et sõltuvalt nakatumisnäitajatest kehtib esimestel õppenädalatel maskikohustus – seda nii WC-sse minekul kui ka koolikoridorides. Seevastu pole juba alates juunist maskikohustust vabas õhus, koolihoovis ega klassiekskursioonidel. Nakatumisnäitajast sõltuvalt tuleb aga kaks korda nädalas koroonatesti teha. Seejuures väljastatakse õpilastele koroonatõend, mis kehtib ka väljaspool kooli. Alla 50 jääva nakatumisnäitajaga piirkondades toimub täismahus kontaktõpe. Kui aga seitsme päeva näitaja kerkib vahemikku 50–165, tuleb üle minna kas osalisele kontaktõppele või siis 1,5-meetrise sotsiaaldistantsiga kontaktõppele.
Berliinis ja seda ümbritseval Brandenburgi liidumaal algas kokku 760 000 õpilase jaoks uus õppeaasta 9. augustil. Kõikjal toimub maskide ja rutiinsete kiirtestide toel kontaktõpe. Lapsi tohib alates 12. eluaastast vaktsineerida lasta, kui arst ja vanemad sellega nõus on.
Brandenburgi lapsevanemate ja õpilasomavalitsuse esindajate sõnul on aga liidumaa ettevalmistus uueks õppeaastaks puudulik – seda nii digitaliseerituse, õhupuhastussüsteemide kui ka tasemetestide poolest.
Uue regulatsiooni järgi ei tehta Brandenburgi koolides õppeaasta kuuel esimesel nädalal tunnikontrolle ega kontrolltöid. Et õpivalmidusmõõnast välja tulla, on liidumaa eraldanud 68,7 miljonit eurot, mille eest palgatakse juurde 200 õpetajat, 400 abiõpetajat ja hulgaliselt sotsiaaltöötajaid.
Hollandiga külgnevas Nordrhein-Westfalenis algab kooliaasta eeloleval kolmapäeval, 18. augustil. Erinevalt eelmisest õppeaastast ei jää koroonajuhtumi puhul enam kodusesse karantiini terve klass, vaid ainult otsesed kontaktisikud, kes istusid nakatunu kõrval, ees või taga. Erandiks on vaktsineeritud kontaktisikud, juhul kui neil puuduvad sümptomid. Nakatunuga toimunud kontakti puhul peavad karantiini jääma ka õpetajad.
Testimine on õpilaste jaoks jätkuvalt tasuta, küll aga tuleb enda enda testide eest maksta vaktsineerimata õpetajatel. Liidumaa haridusministri Yvonne Gebaueri kinnitusel pole osalisele kontaktõppele minekut karta juhul, kui pandeemia püsib kontrolli all. Seega pole täielikule kontaktõppele mingit reaalset garantiid.