Weforum vahendas Hongkongi Hiina ülikooli asekantslerit Rocky Tuani, kes ütles tänavu juunis toimunud Times Higher Education Asia University tippkohtumisel, et läänesuunalist üliõpilaste voogu ootab ees «väga dramaatiline langus». Ta nimetas selle põhjustena nii reisipiiranguid kui ka ksenofoobiat ja kasvavat Aasia-vastasust läänes, millele on vastukaaluks idamaade kiire areng ning seda mitte üksnes majanduses, vaid ka hariduse valdkonnas.
Samal ajal, kui lääne ülikoolid on hädas sissetulekute vähenemise ja koondamistega, suurendavad Aasia riigid eraldisi haridusele. Näiteks Mandri-Hiinas kasvas kõrghariduse eelarve ajavahemikus 2019–2020 lisaks varesematele mahukatele investeeringutele veel 12 protsenti. Lisaks Hiinale ulatuvad mitme teise Aasia riigi kulutused haridusele eurodeks ümberarvestatult kümnetesse miljarditesse.
Noorte ülikoolide võidukäik
Juunis avaldatud kõrghariduse andmed näitavad lisaks seda, et maailma dünaamilisemad ja põnevamad noored ülikoolid asuvad valdavalt Ida-Aasias.
The Young University edetabelit, kus on loetletud ainult alla 50-aastased asutused, juhib 1991. aastal asutatud Singapuri Nanyangi tehnoloogiaülikool. Esikümnesse kuulub ka kolm Lõuna-Korea ülikooli.
Eeltoodu peaks panema helisema lääneriikide häirekellad, sest geopoliitiline hierarhia maailmas on tihedalt seotud teaduse- ja tehnoloogia valdkonnaga.
Artiklis viidatakse Oxfordi ülikooli ülemaailmse kõrghariduskeskuse teaduri Xin Xu THE s ilmunud artiklile, kus ta tõi välja, et Hiina on teaduse ja tehnika valdkonna publikatsioonide arvuga USAd tegelikult juba edestanud.
Maailma majandusfoorumi artiklis küsitakse, milline peaks siis olema Lääne vastus, ja tuuakse ära Xu arvamus, kus ta nimetab suuremaid investeeringuid teadus- ja arendustegevuse infrastruktuuri, aga ka alandlikkust.
«Ida mõistab läänt paremini kui vastupidi,» kirjutas ta. Xu leiab, et lääs ei ole tundnud ida vastu piisavalt huvi, ega ole pidanud vajalikuks muust maailmast õppida. Samas on ida läänt hoolega jälginud ja oma õppetükid korralikult ära teinud.
«Päike võib idas tõusta, kuid paistab kogu maailmas,» kirjutas Xu. «Ida tõus seab tõesti kahtluse alla lääne praeguse ülemvõimu, kuid see ei tohiks tähendada lääne valitsemise asendamist ida valitsemisega. Selle asemel peaks olema koostöö ja mitmekesine üleilmne kõrgharidus.»