Seda silmas pidades tasuks mõelda, mida me erinevates sotsiaalmeedia keskkondades või teistes rakendustes postitame. Kas me soovime, et see oleks kõigile ligipääsetav?
Kas videod või pildid, mida me postitame, peaksid saama kõigile nähtavaks? Ja seda ka näiteks 10 või 20 aasta pärast. Sellest, et internetti laetud pilt jääb sinna igaveseks on räägitud piisavalt, kuid kas me saame sellest aru?
Me ei tea, milliseid lahendusi toob tulevik, kuid pisut tasuks mõelda ette ka järgnevatele aastatele ja tehnoloogia arengutele. Kas me oleme valmis, et näiteks 10 aasta pärast on kõik internetis olevad fotod läbi analüüsitud, seal olevad inimesed tuvastatud ja märgitud ning on võimalik leida inimest nime järgi otsides kõik pidudel, meeleavaldustel või muudes avalikes kohtades tehtud pildid, millel ta peal on.
Sõnumirakendustes vahetatavat infot tasuks samuti käsitleda kui avalikku infot. Seal räägitud jutt, vahetatud pildid või videod, võivad ühel päeval saada avaliku interneti osaks.
Vaadates tänast kultuuri kommentaariumides, olgu selleks siis meediaväljaannete kommentaariumid või näiteks ka sotsiaalmeedia platvormides toimuv, tekib sageli küsimus, kas inimesed on mõelnud lõpuni läbi oma väljaütlemiste mõju ja tagajärjed ning mõistavad, et tegemist on avaliku ruumiga.
On igati tavapärane, et tööle kandideerimisel antakse luba teha päringuid ka avalikesse infokogudesse ning ühe osana sellest on juba täna võimalik leida inimese väljaütlemised ja avalikud postitused.
Avalik kuvand meist sisaldab täna ühesugust infot, mis on hetkel veel mingi piirini kontrollitav, kuid see piir võib ühel hetkel liikuda oluliselt kaugemale ning kas me oleme selleks valmis?
Teksti koostas Priit Talv